Metody łączenia taśm przenośnikowych
Taśmy tkaninowo-gumowe wykorzystywane są w bardzo wielu dziedzinach. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ mogą one zostać idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.
Takie nowoczesne taśmy można łączyć na dwa sposoby:
- za pomocą specjalistycznego kleju co korzystnie wpływa na krążniki oraz bębny przenośnika. Ponadto takie połączenie jest nie tylko bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia, ale również sposób łączenia za pomocą kleju jest bardzo prosty do wykonania nawet w bardzo trudnych warunkach i jego koszt jest bardzo atrakcyjny.
- mechanicznie za pomocą spinek lub łącznika.
Warto podkreślić, że wśród połączeń wykonanych za pomocą kleju można wyróżnić:
- połączenia klejone na zimno - połączenia schodkowe przy taśmach wieloprzekładowych,
- połączenia klejone na gorąco - połączenia schodkowe i palczaste przy taśmach jedno przekładowych.
Charakterystyka połączeń palczastych
Przy połączeniach palczastych niezbędną będą materiały o bardzo wysokich parametrach. Wulkanizacja tych połączeń polega na usunięciu w miejscu łączenia okładek z taśmy. Następnie należy dokładnie ukształtować końcówki taśmy według podanego szablonu. Jakość takiego połączenia będzie jeszcze wyższa dzięki zastosowaniu specjalnej tkaniny wzmacniającej.
Charakterystyka połączeń schodkowych
Połączenia schodkowe taśmy przenośnikowych mogą być wykonywane zarówno na zimno, jak i na gorąco.
- W przypadku połączeń na zimno powierzchnię taśmy należy pokryć klejem samowulkanizującym, a następnie uzupełnić szczeliny zamykające połączenie. Kolejnym krokiem jest złożenie elementów łączonych, odpowiedni docisk oraz sezonowanie.
- W przypadku połączeń na gorąco należy w odpowiedni sposób przygotować klejone powierzchnie z pomocą gumowych mieszanek klei kauczukowych, a następnie złożone elementy wulkanizować w odpowiedniej temperaturze pod ciśnieniem.