Taśmy przenośnikowe w przemyśle - podstawowe informacje
Różnego rodzaju przenośniki to jedno z podstawowych elementów wyposażenia większości polskich zakładów przemysłowych oraz dużych gospodarstw rolnych. Urządzenia te służą głównie do transportowania różnego typu materiałów, zarówno pochodzących z wydobycia jak i powstałych w wyniku procesu produkcyjnego. Odpowiednia wydajność i sprawność przenośników zależą głównie od wyposażenia je w taśmy przenośnikowe wysokiej jakości, odpornych na uszkodzenia mechaniczne i różnego typu awarie. Taśmy te różnią się od siebie w zależności od specyfiki zakładu, w którym są używane. Oto najważniejsze informacje na temat taśm przenośnikowych.
Jak powstają i czym są taśmy przenośnikowe?
Ze względu na swoją główną funkcję taśmy przenośnikowe nazywane są również transportowymi. Stanowią one jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych niezbędnych do prawidłowego działania przenośników transportowych używanych np. w fabrykach, kopalniach. Urządzenia te wykonane są z niezwykle wytrzymałej gumy złączonej ze sobą na kilka różnych sposobów: mechanicznie przy pomocy metalowych złączek lub w procesie wulkanizacji na zimno i na gorąco.
Rodzaje taśm przenośnikowych i ich przeznaczenie
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, taśmy przenośnikowe znalazły zastosowanie w zdecydowanej większości firm i zakładów przemysłowych. W związku z tym, iż są one wykorzystywane do transportu różnego rodzaju towarów możemy podzielić je na następujące typy:
taśmy zwykłe – nazywane również tradycyjnymi lub uniwersalnymi. Ten rodzaj taśm przenośnikowych używany jest zazwyczaj w transporcie kruszyw o niskiej ścieralności oraz towarów spożywczych, zbiorczych opakować z przemysłu chemicznego, a nawet w halach magazynowych.
taśmy ognioodporne – ten rodzaj taśm przystosowany jest do pracy w miejscach narażonych na powstawanie ognia, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w transporcie materiałów łatwopalnych, w przemyśle górniczym, w spalarniach śmieci oraz elektrociepłowniach.
taśmy olejoodporne – podobnie jak w poprzednim przypadku taśmy te są odporne na działanie pewnych czynników, którymi w tym przypadku są substancje olejopodobne i tłuszczopodobne ( smary i wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki). Dzięki temu ten rodzaj taśmy wykorzystywany jest gównie w przemyśle energetycznym i hutniczym.
taśmy z profilami gumowymi – ten rodzaj taśm wyposażony jest w specjalne gumowe profile mające zapobiegać wypadaniu transportowanego towaru. Świetnie sprawdzają się one w przemyśle rolnym, głównie w transporcie warzyw i owoców.
taśmy odporne na wysoką temperaturę – jest to rodzaj taśm odporny na temperaturę rzędu 2000°C, dzięki czemu może być wykorzystywany w miejscach, gdzie pracuje się w tak wysokiej temperaturze.
taśmy z powłoką antyścieralną – ten rodzaj taśm wyposażony jest we właściwości uodparniające je na ścieranie i uszkodzenia, dzięki czemu umożliwiają transport towarów o nieregularnych, zaostrzonych kształtach, takich jak chociażby koks.